Narzędzia
Szukaj
Rejestracja Loguj

Krzysztof Wyszkowski

Sieroty do wynajęcia

Sąd pyta mordercę swoich rodziców - o co oskarżony prosi w ostatnim słowie? Ten odpowiada - wnoszę o uniewinnienie, bo jestem sierotą.

Ten dowcip o bezczelności hucpiarzy przypomniał mi się, gdy w piątkowym „Dzienniku” czytałem artykuł jego redaktora naczelnego Roberta Krasowskiego – „PO i PiS zapomniały o interesie państwa”.
Gdy autor pisze: „Reporterzy DZIENNIKA postanowili zajrzeć za kulisy negocjacji na temat tarczy. Udało im się zrekonstruować cały przebieg konfliktu.” – to wszystko jest w porządku, bo zdolność redakcji do zaglądania za kulisy i rekonstruowania konfliktu jest zwykłą dla mediów autoreklamą. Za chwilę jednak okazuje się, że ta autoreklamiarska podbudowa ma uwiarygodnić zdolność Krasowskiego do reprezentowania polskiej racji stanu: „Z faktów, które zebraliśmy, wyłania się obraz bardziej dramatyczny niż tylko wizja kłócących się polityków. To obraz sparaliżowanego państwa, które nie jest w stanie normalnie pracować”.
I gdybyż na tym skończył, można by tylko konstatować, że Polak, gdy już z własnej woli zaprzągł się do niemieckiego pługa, próżno walczy o jednoczesne posiadanie pieniędzy, sławy i dobrego patriotycznego samopoczucia. Że jest to wysiłek beznadziejny widać szczególnie przy opisach przez „Dziennik” właśnie sprawy tarczy antyrakietowej, gdy udaje, że nie wie kto w tym sporze ma rację. Krasowski kończy więc swoje elukubracje wezwaniem iście hucpiarskim: „Na co dzień wyświadczamy politykom PiS i PO zbyt dużą przysługę, gdy ze spokojem przyjmujemy ich wyjaśnienia. Wydaje mi się, że nadszedł czas przestać ich rozumieć. Przestać im wybaczać. I przestać im wierzyć, gdy dowodzą, że winny jest ten drugi.”
Tego „my” Krasowski nie używa jako kierownik zespołu wynajętego przez właściciela i podlegającego twardej dyscyplinie redakcyjnej, egzekwowanej pod rygorem natychmiastowego wyrzucenia z pracy tego dziennikarza, który chciałby publicznie zaprezentować inne zdanie. Oto pracownik niemieckiego koncernu medialnego, zatrudniony tam na etacie w wysokości (…) miesięcznie, ogłasza, iż przemawia w imieniu sumienia i interesu politycznego Polaków. Namawia, by Polacy przestali wierzyć swoim legalnym i demokratycznie wybranym przedstawicielom.
Inny redaktor naczelny jeszcze bardziej gromko od 19 lat obwołuje się być sumieniem Polaków. Ale kim są oni i im podobni, żeby oddać im władzę nad Polską?
To pytanie należy do najważniejszych od początku III RP. Gdy przy „okrągłym stole” Jaruzelski z Kiszczakiem zgromadzili wypreparowaną wcześniej elitę „solidarnościowo-opozycyjną”, wiedzieli, że wyłonione w ten sposób władze nie uzyskają pełnej wiarygodności społecznej. Dlatego zadbali o utworzenie alternatywnego ośrodka konstruowania zbiorowych mniemań i nastrojów w postaci „Gazety Wyborczej”. Wysiłek włożony przez „właścicieli PRL” w sukces tego, co w oficjalnych pismach opisywano jako: „4 kolumny „Trybuny Ludu” złożone na pół” nie został do dzisiaj ujawniony, choć jest widoczny we wszystkich realiach III RP. Postkomunistyczny rząd dusz organizowany był przy pomocy takich np. zapisów: „Wysyłka (Gazety Wyborczej) nastąpi łącznie z „Trybuną Ludu”.”, „”Gazeta Wyborcza” drukowana będzie w Warszawie oraz w pozostałych ośrodkach druku „Trybuny Ludu”.”, „Zgodnie z ustaleniami ekspedycja „Gazety Wyborczej” winna następować łącznie z dostawą „Trybuny Ludu”.”
„Ludzie honoru” porozumiewali się z „ludźmi etosu” takimi np. sformułowaniami: „Wydawca przekazuje, a Centrala przyjmuje do kolportażu dziennik Pt. „Gazeta Wyborcza”, który będzie drukowany w Warszawie oraz w pozostałych ośrodkach „Trybuny Ludu” /…/ za nakład dostarczony zgodnie z harmonogramem uważa się nakład, który zostanie oddany do kolportażu najpóźniej na 0,5 godziny przed terminem /…/ odpowiedniego wydania „Trybuny Ludu”.” Umowę w imieniu spółki „Agora” podpisał, sławiony jako rzekomo nie mający pojęcia o biznesie, Adam Michnik.
Oczywiście jest faktem, że w zawieranych porozumieniach, jak np. w tym z 9 sierpnia 1989 r., w którym Michnik reprezentował „Agorę” jako jej wiceprezes, nie ma żadnego zapisu zobowiązującego „GW” do ochrony interesów komunistycznej nomenklatury. Tak samo można argumentować, że „GW” nie miała podstaw do tego, żeby na wkroczenie Niemców na „polskojęzyczny”, ale „bezpaństwowy” rynek prasowy zareagować wyzwiskiem „Der Dziennik”, i że nazwa WSI24 jest niesprawiedliwa. „Nadredaktor” z „GW”, „oberszef” z „Dziennika”, buzie z TVN - wszyscy uważają się za uprawnionych do sprawowania władzy nad władzą i społeczeństwem. Sieroty, które niszczą Polskę w obronie PRL-bis.

 

Dodajkomentarz

Upewnij się czy wypełniłeś pola oznaczone gwiazdką (*).
Można stosować podstawowe znaczniki HTML.