Narzędzia
Szukaj
Rejestracja Loguj

Krzysztof Wyszkowski

Polska ma zapłacić

Ponad partyjna (dwupartyjna) grupa senatorów planuje wezwanie krajów powiązanych z Holokaustem do przyjęcia ustaw o restytucji mienia.

Ponad partyjna (dwupartyjna) grupa senatorów planuje wezwanie krajów powiązanych z Holokaustem do przyjęcia ustaw o restytucji mienia.
Planowana rezolucja została sporządzona przez senatorów Billa Nelsona (D-Fla.), Bena Cardina Ben Cardin (D-Md.), Norma Colemana (R-Minn.) oraz Gordon Smith (D-Ore.).
Rezolucja będzie wzywać do "zwołania międzynarodowej i międzyrządowej konferencji, na której omów się kroki konieczne do restytucji mienia i rekompensat za straty poniesione w okresie Holokaustu", jak podal Nelson podczas posiedzenia komisji senackiej ds.międzynarodowych.
Posiedzenie zwołano, by rozważyć ustawę otwierającą możliwości roszczeń wobec firm ubezpieczeniowych.
Ustawa ta zainicjowana w zeszłym roku w Izbę Reprezentantów otworzyłaby proces zamknięty w zeszłym roku przez International Commission on Holocaust Era Insurance Claims (międz. komisja ds.
roszczeń ubezpieczeniowych okresu Holokaustu).
Ustawę popierają grupy spadkobierców osób, które przeżyły Holokaust oraz oni sami. Twierdza oni, że ICHEIC nie przeprowadził procedury należycie, bo wlączyl firmy ubezpieczeniowe do negocjacji i nie odniósł się należycie do roszczeń. Grup te chcą wnieść sprawę do sądu.
Liczne grupy żydowskie wraz z American Gathering of Holocaust Survivors, Claims Cnference, Departamentem Stanu i rządem Niemiec sprzeciwiają się tej ustawie twierdząc, że wywrócenie procesu,który mial rozwiązać problem utrudni negocjacje w sprawie restytucji mienia.
Obie strony byly obecne na przesłuchaniu, czasem bardzo emocjonalnym/ Nelson i pozostali senatorowie nie byli do k0onca przekonani co do rezolucji. Pozwoliłaby ona jednak odnieść się do najostrzejszej krytyki ICHEIC i innych organów negocjujących roszczenia, a mianowicie to, że warunki z krajami Europy Wschodniej, a zwłaszcza Polska nie byly należycie ustalone.

JTA (Żydowska Agencja Telegraficzna), 5 maja 2008.

Ostatnia aktualizacja: piątek, 09 maja 2008 20:10

Dodajkomentarz

Upewnij się czy wypełniłeś pola oznaczone gwiazdką (*).
Można stosować podstawowe znaczniki HTML.