Narzędzia
Szukaj
Rejestracja Loguj

Krzysztof Wyszkowski

Witold Pilecki

Senat chce przywrócenia Polakom pamięci o bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Uchwała tej treści ma zostać przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu.

Senat chce przywrócenia Polakom pamięci o bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Uchwała tej treści ma zostać przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu.

W projekcie uchwały senatorowie stwierdzają, że niemal udało się zniszczyć pamięć o bohaterskim żołnierzu i mimo odznaczenia go przez prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, młode pokolenie nadal zbyt mało wie o Witoldzie Pileckim. Dlatego konieczne jest przywrócenie tej wiedzy Polakom. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 60. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego pragnie uhonorować Go, uznając za godny do naśladowania wzór Polaka, bez reszty oddanego sprawie Ojczyzny" - głosi tekst uchwały.
"Całe życie Witolda Pileckiego jest wzorem, jak żyć i jak - jeśli trzeba - umierać za Ojczyznę. Pamięć o nim powinna być jednym z elementów budujących zbiorową tożsamość Polaków" - czytamy dalej.
Projekt uchwały został zgłoszony przez grupę senatorów Prawa i Sprawiedliwości, a na wczorajszej senackiej Komisji Ustawodawczej przedstawił go senator Zbigniew Romaszewski (PiS). Komisja po dokonaniu drobnych poprawek przyjęła projekt jednogłośnie.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził oddziałem kawalerii. W roku 1940 przedostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu "Chrobry II". Po wyzwoleniu z oflagu wstąpił do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa wrócił do kraju. Został aresztowany przez bezpiekę w maju 1947 roku. Po sfingowanym procesie skazano go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 roku.
Zenon Baranowski
 

Dodajkomentarz

Upewnij się czy wypełniłeś pola oznaczone gwiazdką (*).
Można stosować podstawowe znaczniki HTML.