Narzędzia
Szukaj
Rejestracja Loguj

Krzysztof Wyszkowski

Zgoda i ... do telewizji!

Oto drobny fragment protokołów pokazujących, jak ludzie z gumy (choć nieci twardszej niż czynni funkcjonariusze Jaruzelskiego i Kiszczaka) budowali zgodę pod "okrągłym stołem".

„Min. Brol: Jeszcze jedno pytanie /…/ czy ta deklaracja intencji nie powinna zawierać jakiegoś elementu – nie wiem jak to określić – dobrej woli za strony tych, którzy by wrócili, którym by przywrócono jako podmioty, prawda, z tym honorem całym do normalnego życia.

(N.N.): Panie ministrze, ja jeszcze jestem ciągle wielbłądem.

Min. Brol: Nie, nie przesadzajmy.

Ob. Grabska: Fakt, że tu jesteśmy, to jest tez wielkim aktem dobrej woli z naszej strony. I wobec tego żądanie od nas jeszcze dodatkowych zapewnień dobrej woli, no wydaje mi się trochę dziwne.”

„Min. Brol:

Ob. Stefan Bratkowski:

Min. Brol: Ale czy mogę się zwrócić panie Stefanie w takiej formie bezpośredniej. Bo tutaj to tak pozwoli usunąć źródła poważnych konfliktów społecznych – jeden argument. Poprawia atmosferę polskiego życia społecznego. I tu bardzo by pasowało – pozwoli wykorzystać twórczo, czy coś pan tu potrafi powiedzieć. No ja nie chcę formułować, bo tu są zbyt różne organizacje, ale to byłaby taka niewielka deklaracja, a bardzo sympatyczna chyba, w szerokim kontekście pozwoliłoby się włączyć tym prawda uczestnikom w proces twórczy odnowy państwa, czy jak to tam nie wiem. Bo to znowu za wysokie słowa. Ale to byłby taki element, który chyba nadawałby więcej treści temu dokumentowi. Gdybyśmy to tak powiedzieli jak to jest, że pozwoliłoby… A więc deklaracja brzmiałaby jak następuje: „Grupa robocza „okrągłego stołu” do spraw stowarzyszeń wyraża przekonanie o politycznej potrzebie…

(N.N.) Nie, nie przepraszam, ale pan Bratkowski ma to lepiej sformułowane.

Ob. Stefan Bratkowski: Tylko czy potrzeba jest polityczna, czy zostawiamy samą potrzebę – panie ministrze?

/Głos z Sali na wyciszeniu/

Grupa robocza „okrągłego stołu” do spraw stowarzyszeń wyraża przekonanie o politycznej potrzebie podjęcia w ramach prac „okrągłego stołu” szybkich decyzji legalizujących na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach – stowarzyszenia rozwiązane w czasie stanu wojennego /…./ Takie decyzje pozwolą usunąć źródła poważnych konfliktów społecznych i poprawią atmosferę polskiego życia społecznego.

(Stefan Bratkowski): To pana Bujaka poprosimy, przecież on jest szefem całej grupy.

Ob. Grabska: /…/ I w takim razie jeszcze teraz musimy się prędko zobaczyć z telewizją, Zapraszają nas.”

Stenogram z obrad "Okrągłego Stołu". Obrady Grupy d/s stowarzyszeń prowadzone pod przewodnictwem Stanisławy Grabskiej w dniu 27-02-1989 r. IPN BU 353/37

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 26 marca 2015 21:25

Dodajkomentarz

Upewnij się czy wypełniłeś pola oznaczone gwiazdką (*).
Można stosować podstawowe znaczniki HTML.