5 lutego

Przemilczenie roku 2007

Zamieszczam opinię profesora Andrzeja Zybertowicza w sprawie jednej z wypowiedzi Donalda Tuska, o których w pewnym sensie była mowa na moim blogu. Dziennik zadał pytanie kilku osobom, o najważniejsze wydarzenia roku 2007, których zabrakło w mediach. Jeśli w wypowiedzi profesora czegoś brakuje, to informacji, że tydzień po publikacji tekstu i tej wypowiedzi autor artykułu nie pracował już w Rzeczpospolitej.
"Najbardziej niedocenionym newsem była wypowiedź Donalda Tuska 7 listopada br. powiedział on: „Tacy ludzie, którzy usiłują niszczyć autorytet Polski i życia publicznego w Polsce wewnątrz i za granicą, zostaną z tego bezlitośnie rozliczeni. Takich rzeczy nie wolno robić". To słowa Donalda Tuska w związku z tekstem „Rzeczpospolitej", w którym zapowiadano przygotowywaną przez dwóch historyków IPN książkę dokumentującą kontakty Lecha Wałęsy z tajnymi służbami PRL. Wydarzeniem nie jest książka, której jeszcze nie ma, ani też problem agenturalności Wałęsy, ani nawet sama wypowiedź Tuska, o którym już było wiadomo, że będzie premierem. Wydarzeniem jest reakcja mediów i tzw. opinii publicznej na te słowa - reakcja, której nie było. Zachęcam Czytelników do przeprowadzenia eksperymentu myślowego, jaka byłaby reakcja dziennikarzy i środowiska akademickiego, gdyby takie słowa padły pod adresem jakichś badaczy z ust Lecha bądź Jarosława Kaczyńskich. Wtedy usłyszelibyśmy, że używają oni języka stalinowskiego, języka Józefa Cyrankiewicza, który po Poznaniu '56 mówił: „Kto podniesie rękę na władzę ludową, temu władza tę rękę obetnie". Dowiedzielibyśmy się, że Kaczyńscy mają totalitarne zapędy do rządzenia nauką, że ograniczają autonomię badań naukowych, a każdy profesor, który przeciwko nim nie protestuje, jest tchórzem i sługusem PiS. Brak reakcji gorliwych obrońców demokracji na słowa obecnego premiera pokazał, że w polskim życiu publicznym nie stosuje się równych standardów, a u źródeł wielu krytyk PiS nie leżała wcale troska o demokrację, lecz polityczno-biznesowy i środowiskowy interes."


Całość tekstu tutaj: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article102202/Najwazniejsze_wydarzenia_2007_roku_ktorych_zabraklo_w_mediach.html
Michał Rachoń, 2008-01-02, 18:43:56
http://michalrachon.salon24.pl/54560,index.html

Ostatnia aktualizacja: środa, 06 lutego 2008 10:21
W górę