1 lutego

Wspaniali z BUDRYKA

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego oglądałem w telewizji zakończenie strajku w kopalni "Budryk" w Ormontowicach. Każdy, kto brał udział w strajku, choćby tygodniowym, wie, jak wielkiego wymaga to wysiłku. Na "Budryku" strajk trwał 46 dni, a część strajkujących przebywała w tym czasie pod ziemią. W takich warunkach zachowanie samodyscypliny, nieuleganie organizowanym przez władze prowokacjom, utrzymanie jedności jest dokonaniem, które samo w sobie zasługuje na najwyższy szacunek. Strajk w "Budryku" stał się najważniejszym strajkiem III RP i przyniósł górnikom chlubę. Po długotrwałym przywództwie stoczniowców teraz oni stali się liderami walki o prawa robotników.

Słuchając przemówień przywódców strajkowych byłem wzruszony ich skromnością i dumny z wielkiej klasy moralnej, ale i intelektualnej, którą sobą przedstawili, jako obraz współczesnego robotnika polskiego. Szlachetni ludzie wypowiadali szlechetne słowa. Stanął mi przed oczami Sierpień`80 i refleksja, że przywódcy strajku w "Budryku" są wiarygodnymi następcami "Solidarności".

Tym bardziej przykro, że przedstawiciele obu partii "postsolidarnościowych" - w imieniu PO premier Tusk, a w imieniu PiS b. minister Poncyliusz - do ostatniej chwili deprecjonowali strajk, jako rzekomo egoistyczny i nieracjonalny.

Na koniec trzeba powiedzieć coś o informacjach mediów na temat strajków. Media na ogół stanęły po stronie zarządu spółki i rządu Donalda Tuska. Jednak za nocne sprawozdanie z zakończenia strajku muszę pochwalić, na ogół nieznośnie manipulacyjną, TVN24. Gdy TVP Info nie uznała za stosowne przekazać wypowiedzi przywódców strajku i przerwała sprawozdanie, TVN24 rzetelnie przekazał całą uroczystość, wraz z bardzo krytycznymi wypowiedziami wobec rządu i osobiście wobec premiera Tuska. Jeżeli nie była to sprzeczna z zaleceniami właścicieli samowola wydawcy i TVN24 utrzyma ten styl, to zrezygnuję z bojkotu tej stacji.

Ostatnia aktualizacja: piątek, 01 lutego 2008 21:27
W górę